Skip to content Skip to footer

CĂTĂLIN URSU


2023 – Azim în Exod de Marius Ivaškevičius, regia Oskaras
2023 – Slow down! / Mai încet! de Mihaela Michailov, regia Horia Suru
2022 – Mitică, Marin Georgescu, D., Lache în Breaking News după I.L Caragiale, regia Mihaela Lichiardopol
2022 – Monsieur K în Școala femeilor versus Școala bărbaților, după Molière, regia și coregrafia Gigi Căciuleanu
2022 – Hortensio în Îmblânzirea scorpiei după W. Shakespeare, regia Radu Iacoban
2022 – Eminescu regia Mihaela Lichiardopol
2021 – Despre dragoste, cu Dragoste regia Ada Lupu Hausvater
2021 – Vocile orașului – Central Park coregrafia Pál Frenak
2021 – Mavrudis în Zorba grecul de Nikos Kazantzakis, piesă de H. Boicev, regia Mihaela Lichiardopol
2021 – Mihai în Cercurile încrederii de Radu Popescu, regia Mihaela Lichiardopol
2020 – Patrocle în Homer 2020 spectacol-triptic după Homer, regia Ion-Ardeal Ieremia, Mihaela Lichiardopol, Sabin Popescu
2020 – Botard în Rinocerii de Eugène Ionesco, regia Gábor Tompa
2019 – Robert Syverten în Și caii se împușcă,nu-i așa? după Horace McCoy, regia Mihaela Lichiardopol
2019 – Javier în Mătușa Julia și condeierul după Mario Vargas Llosa, regia Sabin Popescu
2017 – Timișoara. Capăt de linie. de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineanu
2017 – De ce iubim femeile, după Mircea Cărtărescu, regia Mihaela Lichiardopol
2017 – Controversa de la Valladolid, de Jean-Claude Carrière, regia Radu Jude
2016 – Vorbește cu mine!, scenariul și regia Ion-Ardeal Ieremia
2016 – Say it now!, de Mihaela Michailov şi Marcelino Martin Valiente, regia Marcelino Martin Valiente
2016 – Marcellus în Hamlet după Shakespeare, regia Ada Lupu Hausvater
2015 – Marcellus în demoHAMLET. concert SUBCARPAȚI după Shakespeare, regia Ada Lupu Hausvater
2015 – Prin vis, regia Pál Frenak
2015 – Profesorul Schlatter în Meteorul de Friedrich Dürrenmatt, regia Mihai Măniuțiu
2014 – Julien în Daddy de Anne Habermehl, regia Mihaela Lichiardopol
2014 – El în Canicula de Antoaneta Zaharia, regia Miruna Radu
2014 – Ricky în În afara jocului de Sergi Belbel, regia Ion-Ardeal Ieremia
2013 – Billy Fisher în Billy Mincinosul de Keith Waterhouse și Willis Hall, regia Antonella Cornici
2013 – Hermes / Puterea în Prometeu înlănțuit, scenariu de Kokan Mladenović după Eschil, regia Kokan Mladenović
2013 _ Văduva de pe peron / Nikolai / Mujicul în Anna Karenina, adaptare de Helen Edmundson după Lev Tolstoi, regia Ada Lupu
2013 – Bad bed stories de frații Presniakov, regia Traian Șoimu
2012 – Sașa în Oxigen de Ivan Viripaev, regia Alexandru Mihaescu
2012 – Cabaretul cuvintelor de Matei Vișniec, regia Ștefan Iordănescu
2012 – Fuzzy în Jucăriile vesele de Mirela Puia, regia Mirela Puia
2012 – Pieter în Cloaca de Maria Goos, regia Mihaela Lichiardopol
2011 – El în Tinerii care se iubesc
2011 – Brînzovenescu în O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Ada Lupu
2011 – Alex Gurău în Iată femeia pe care o iubesc de Camil Petrescu, regia Mihaela Lichiardopol
2011 – sWitch de Pál Frenák, regia şi coregrafia Pál Frenák
2011 – Eminescu, regia Ada Lupu
2010 – Casca în Iulius Caesar după W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
2010 – Romeo în Romeo şi Julieta de W. Shakespeare, regia Rahim Burhan
2010 – Hlestakov în Revizorul de N.V. Gogol, regia Petru Vutcărău
2009 – Bibi în Piaţa Roosevelt de Dea Loher, regia Radu Afrim
2009 – Actorul în Cum traversează Barbie criza mondială de Mihaela Michailov, regia Alexandra Badea
2008 – Autolycus, Cleomines în Povestea de iarnă de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
2008 – Feodor Ilici Kulîghin în Trei surori de A. P. Cehov, regia Ada Lupu
2008 – Bărbatul în 69 de Igor Bauersima, regia Alexandra Badea
2008 – Cyprian în Parcul de Botho Strauss, regia Ştefan Iordănescu
2007 – Marcelino în Visul după Mircea Cărtărescu, regia Cătălina Buzoianu
2007 – Madiel în Îngerul de foc după Valeri Briusov, regia Gregory Hlady
2007 – Piers Gaveston în edward după Christopher Marlowe, regia Szábo K. István
2006 – Măgăruşul în Muşchetarii Măgăriei Sale de Ion Lucian şi Virgil Puicea, regia Mihaela Murgu
2006 – Ionică în Athénée Palace Hotel de A. Hausvater & R. Şerban după R.G. Waldeck, regia Alexander Hausvater
2006 – Shkit în Krum de Hanoch Levin, regia Radu Afrim
2006 – Soţul înşelat în Autobahn de Neil LaBute, regia Radu Apostol
2006 – Benjamin în Absolventul de Terry Johnson, regia Mihaela Lichiardopol
2005 – Gigolo în Destăinuirile lui Jacques Brel de Ion Rizea
2005 – Muncitor, Păducel, Matei Basarab, Vasile în Scrinul negru după G. Călinescu, regia Ada Lupu
2005 – We can dance, regia Mihaela Lichiardopol
2004 – Negriş în Cervus Divinus de Ion Druţă, regia Ioan Ieremia
2004 – Omul cu sicriul în Sinucigaşul de Nikolai Erdman, regia Claudiu Goga
2004 – Soldat în suita lui Creon în Medeea de Euripide, regia Ion-Ardeal Ieremia
2003 – Zdreanţă, Greierele în Cîntec de adormit Mitzura după Tudor Arghezi, regia Mihaela Murgu
2003 – Ciobănaşul în Tandreţe şi abjecţie după Teodor Mazilu, regia Ioan Ieremia
2003 – Pungescu în Chiriţa după V. Alecsandri, regia Ion-Ardeal Ieremia
2002 – Fratele în O făclie de Paşti de R. Macrinici după I. L. Caragiale, regia I.-A. Ieremia
2002 – Ibovnicul, Negustor, Susan în Divanul persian după M. Sadoveanu, regia C. Ghioca
2002 – Iordache în D-ale carnavalului cu scene din Conu Leonida faţă cu reacţiunea de I. L. Caragiale, regia Ioan Ieremia (TNTm)
2001 – Electricianul, Micu în Larry Thompson, tragedia unei tinereţi de Dušan Kovačević, regia Ioan Ieremia
2001 – Zidul în Visul unei nopţi de vară de W. Shakespeare, regia Sanda Manu
2001 – Buliga în Ivan Turbincă după Ion Creangă, regia Horia Ionescu
2001 – Tînărul în Ivona, principesa Burgundiei de W. Gombrowicz, regia Anca Colţeanu
2000 – Punguţă în Revoluţia oarbă de Leonid M. Arcade, regia Alexa Visarion
2000 – Băiatul în Aşteptîndu-l pe Godot de S. Beckett, regia Emil Reus
2000 – Amien, Spiriduş în Cum vă place de W. Shakespeare, regia M. Lichiardopol
1999 – Bărbierul, Ibovnicul în Panorama minunăţiilor după M. de Cervantes, regia Vlad Stănescu
1999 – Deţinut în Bent de Martin Sherman, regia Eli Malka
1999 – Cirac în Ubu Rege de Alfred Jarry, regia Stefano de Luca
1999 – Sanson în Don Quijote de Mihail Bulgakov, regia Mihaela Murgu
1999 – Tîlhar, Cerşetor în Mistere medieivale, regia Mihaela Lichiardopol
1997 – Irod în Irozii de Cătălin Naum, regia Cătălin Naum
1997 – Cititor, Ascultător, Amant, Aviator în Cerşetorul de R. J. Sorge, regia Beatrice Bleonţ