Skip to content Skip to footer

ROMEO IOAN


2022 – Grumio în Îmblânzirea scorpiei după W. Shakespeare, regia Radu Iacoban
2021 – Leporello în Don Juan scenariu de Ion – Ardeal Ieremia după M. Frisch, regia Ion – Ardeal Ieremia
2020 – Tatăl în Povestea acelor oameni care într-o seară s-au adunat în jurul unei mese de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban
2020 – Ahile în Homer 2020 spectacol-triptic după Homer, regia Ion-Ardeal Ieremia, Mihaela Lichiardopol, Sabin Popescu
2020 – Bérenger în Rinocerii de Eugène Ionesco, regia Gábor Tompa
2019 – Soțul lui Alice în Sunt o babă comunistă după Dan Lungu, regia Antonella Cornici
2018 – Heinrich în Push Up de Roland Schimmelpfennig, regia Alexandru Maftei
2016 – Groparul în Hamlet după Shakespeare, regia Ada Lupu Hausvater
2016 – Camillo în Povestea de iarnă de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
2015 – Copistul în Boborul după I.L. Caragiale, regia Sabin Popescu
2015 – Tatăl lui Emilian în Proștii sub clar de lună de Teodor Mazilu, regia Ion-Ardeal Ieremia
2014 – BMW în Paganini nu mai locuiește aici de Carmen Dominte, regia Olivia Grecea
2014 – Pol în În afara jocului de Sergi Belbel, regia Ion-Ardeal Ieremia
2013 – Rudi în Terminal de Ștefan Caraman, regia Ion-Ardeal Ieremia
2012 – El în Vacanța de iarnă de S. Mrožek, regia Sabin Popescu
2012 – Freddy în Jucăriile vesele de Mirela Puia, regia Mirela Puia
2012 – Doctorul Faustin în Gaițele de Alexandru Kirițescu, regia Ion-Ardeal Ieremia
2011 – Rudi în Sala de așteptare – Aeroport 2 de Ștefan Caraman, regia Ion-Ardeal Ieremia
2011 – Traps în Pana de automobil după Fr. Dürrenmatt, regia Sabin Popescu
2011 – Zaharia Trahanache în O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Ada Lupu
2011 – Miloslavski în Ţarul Ivan îşi schimbă meseria de M. Bulgakov, regia Sabin Popescu
2011 – Doctor Gibbs în Oraşul nostru de Thornton Wilder, regia Ion-Ardeal Ieremia
2011 – Eminescu, regia Ada Lupu
2010 – Trebonius în Iulius Caesar după W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
2010 – Romeo în Interzis accesul animalelor de Rodrigo Garcia, regia Rodrigo Garcia
2010 – Capulet în Romeo şi Julieta de W. Shakespeare, regia Rahim Burhan
2010 – Dinu în Viaţă light, moarte fără filtru de Andrei Ursu, regia Felix Crainicu
2010 – Morocănilă în Albă ca zăpada şi cei şapte pitici după Fraţii Grimm, regia Mirela Puia
2010 – Osip în Revizorul de N.V. Gogol, regia Petru Vutcărău
2009 – Rudi în Aeroport de Ştefan Caraman, regia Ion-Ardeal Ieremia
2009 – Fidipide în Norii de Aristofan, regia Sabin Popescu
2009 – Domnul Mirador în Piaţa Roosevelt de Dea Loher, regia Radu Afrim
2008 – Povestitorul în Tinereţe fără bătrîneţe şi viaţă fără moarte după Petre Ispirescu, regia Mihaela Lichiardopol
2008 – Wolf în Parcul de Botho Strauss, regia Ştefan Iordănescu
2007 – Ned / Buckingham în Barrymore, regia Sabin Popescu
2007 – Curtean în edward după Christopher Marlowe, regia Szábo K. István
2005 –  Domnul Braddock în Absolventul  de Terry Johnson, regia Mihaela Lichiardopol
2005 –  We can dance, regia Mihaela Lichiardopol
2005 – Launcelot Gobbo în Neguţătorul din Veneţia de W. Shakespeare, regia S. Popescu
2004 – Cioclul, Orbul în Sinucigaşul de N. Erdman, regia Claudiu Goga
2003 – Potard în Crima din strada Lourcine de Eugene Labiche, regia Felix Alexa
2003 – Domnul în Tandreţe şi abjecţie după Teodor Mazilu, regia Ioan Ieremia
2003 – Ion în Chiriţa după V. Alecsandri, regia Ion-Ardeal Ieremia
2002 – Antif Panteleev în Căsătoria de N. V. Gogol, regia Ioan Ieremia
2002 – Căpitanul, Avocatul în O făclie de Paşte de Radu Macrinici, regia Ion-Ardeal Ieremia
2002 – Jupânul în Eu când vreau să fluier, fluier de A. Vălean, regia M. Lichiardopol
2002 – Mască în D-ale carnavalului de I.L. Caragiale, regia Ioan Ieremia
2001 – Inocenţiu în Ivona, principesa Burgundiei de W. Gombrowicz, regia A. M. Colţeanu
2001 – Mirabilul în Mirabilul pom Equiam de Paul Miron, regia Traian Penciuc
2001 – Demetrius în Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia Sanda Manu
2001 – Buligă în Ivan Turbincă după Ion Creangă, regia Horia Ionescu
2001 – Blackwell în Schimbul de Paul Claudel, regia Alexandra Gandi
2001 – Timpul în Nu departe de Yggdrasil de Paul Miron, regia Mihaela Lichiardopol
2000 – Charles, William în Cum vă place  de William Shakespeare, regia M. Lichiardopol
2000 – Pierre din Mistere medievale de Rutebeuf, regia Mihaela Lichiardopol
2000 – Estragon în Aşteptându-l pe Godot de S. Beckett, regia E. Reus
1998 – Judecătorul, Algualzil, Juan Castrado în Panorama minunăţiilor de M. Cervantes, regia V. Stănescu
1998 – Îngeraş în Irozii de Cătălin Naum, regia Cătălin Naum
1997 –  Cititor, Aviator în Cerşetorul de R.J. Sorge, regia Beatrice Bleonţ