Skip to content Skip to footer

ION RIZEA


2023 – Ben Ivănescu după X ani în Exod de Marius Ivaškevičius, regia Oskaras Koršunovas
2022 – Leonida în Conul Leonida față cu reacțiunea de I.L. Caragiale, regia Felix Alexa
2022 – Baptista în Îmblânzirea scorpiei, scenariu după W. Shakespeare, regia Radu Iacoban
2021 – Torvald în Nora. O casă cu păpuși. Partea a doua de Lucas Hnath, regia Radu Iacoban
2021 – Ion în Despre dragoste, cu Dragoste un spectacol de Ada Lupu Hausvater
2021 – Jupân Dumitrache Titircă Inimă-Rea în O noapte furtunoasă. Un exercițiu după I.L. Caragiale, regia Ada Lupu Hausvater
2021 – Zorba în Zorba grecul de Nikos Kazantzakis, piesă originală de Hristo Boicev, regia Mihaela Lichiardopol
2020 – Bunica în Povestea acelor oameni care într-o seară s-au adunat în jurul unei mese de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban
2020 – Jean în Rinocerii de Eugène Ionesco, regia Gábor Tompa
2019 – Țucu în Sunt o babă comunistă după Dan Lungu, regia Antonella Cornici
2019 – Tom în inCredibil de Mihaela Michailov, Peca Ștefan, Elise Wilk și Leta Popescu, regia Leta Popescu
2017 – El în Rambuku de Jon Fosse, regia Mihai Măniuțiu
2017 – Sepulveda în Controversa de la Valladolid de Jean-Claude Carrière, regia Radu Jude
2016 – Ion în Vorbește cu mine!, scenariul și regia Ion-Ardeal Ieremia
2016 – Claudius în Hamlet după Shakespeare, regia Ada Lupu Hausvater
2016 – Johan în Scene dintr-o căsnicie de Ingmar Bergman, regia Radu Jude
2015 – Claudius în demoHAMLET după Shakespeare, regia Ada Lupu Hausvater
2015 – Marele Muheim în Meteorul de Friedrich Dürrenmatt, regia Mihai Măniuțiu
2015 – Gogu în Proștii sub clar de lună de Teodor Mazilu, regia Ion-Ardeal Ieremia
2014 – Pit în Daddy de Anne Habermehl, regia Mihaela Lichiardopol
2014 – El în Maria de Buenos Aires, muzica Astor Piazzolla, libretul Horacio Ferrer, regia Ada Lupu
2014 – Iov în Iov, regia Sabin Popescu
2014 – Mr. Bardolph în Salată cu leuștean de Peter Shaffer, regia chris.m.nedeea
2013 – Geoffrey Fisher în Billy Mincinosul de Keith Waterhouse și Willis Hall, regia Antonella Cornici
2013 – Prometeu în Prometeu înlănțuit, scenariu de Kokan Mladenović după Eschil, regia Kokan Mladenović
2013 – Karenin în Anna Karenina, adaptare de Helen Edmundson după Lev Tolstoi, regia Ada Lupu
2012 – Te uită cum ninge decembre după George Bacovia și Agatha Grigorescu-Bacovia, un concept de Valentin Ivanciuc
2012 – Tudor Aleman în Adam și Eva după Liviu Rebreanu, regia Alexander Hausvater
2012 – Basilio în Viața e vis după Calderón de la Barca, regia Mihai Măniuțiu
2012 – Ianache Duduleanu în Gaițele de Alexandru Kirițescu, regia Ion-Ardeal Ieremia
2012 – Niels Bohr în Copenhaga de Michael Frayn
2011 – Dave Bukatinski în The Full Monty de Terrence McNally și David Yazbek, regia Răzvan Mazilu
2011 – Nae Cațavencu în O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Ada Lupu
2011 – Eminescu, regia Ada Lupu
2010 – Brutus în Iulius Caesar după W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
2010 – Ion în Interzis accesul animalelor de Rodrigo Garcia, regia Rodrigo Garcia
2010 – Părintele Lorenzo în Romeo şi Julieta de W. Shakespeare, regia Rahim Burhan
2010 – Primarul în Revizorul de N.V. Gogol, regia Petru Vutcărău
2009 – Aurora în Piaţa Roosevelt de Dea Loher, regia Radu Afrim
2009 – Domnul M în Remember după Mateiu I. Caragiale, regia Răzvan Mazilu
2008 – Leontes în Povestea de iarnă de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater
2008 – Alexandr Ignatievici Verşinin în Trei surori de A.P. Cehov, regia Ada Lupu
2008 – Luigi în Boala familiei M de Fausto Paravidino, regia Radu Afrim
2007 – Oberon în Parcul de Botho Strauss, regia Ştefan Iordănescu
2007 – Agrippa în Îngerul de foc după Valeri Briusov, regia Gregory Hlady
2007 – Edward în edward după Christopher Marlowe, regia Szábo K. István
2006 – Thierry în Athénée Palace Hotel de A. Hausvater & R. Şerban după R.G. Waldeck, regia Alexander   Hausvater
2006 – Tugati în Krum de Hanoch Levin, regia Radu Afrim
2006 – Prietenul în Autobahn de Neil LaBute, regia Radu Apostol
2005 – Travestitul în Destăinuirile lui Jacques Brel de Ion Rizea, regie colectivă
2005 – Domnul Robinson în Absolventul de Terry Johnson, regia Mihaela Lichiardopol
2005 – Muncitor, Omul în alb, Ciocîrlan în Scrinul negru după G. Călinescu, regia Ada Lupu
2005 – Carl în Lisa şi Clint: The Glory of Living de Rebecca Gilman, regia Claudiu Goga
2004 – Ţurcanu în Cervus divinus de Ion Druţă, regia Ioan Ieremia
2004 – Pugaciov în Sinucigaşul de Nikolai Erdman, regia Claudiu Goga
2004 – Crainicul în Medeea de Euripide, regia Ion-Ardeal Ieremia
2003 – Justin în Crima din strada Lourcine de Eugene Labiche, regia Felix Alexa
2003 – onglerul în Puterea obişnuinţei de Thomas Bernhard, regia Ulf Duckelmann
2003 – Actorul în Chiriţa după Vasile Alecsandri, regia Ion-Ardeal Ieremia
2002 – Anucikin în Căsătoria de N. V. Gogol, regia Ioan Ieremia
2002 – Bunicul în O făclie de Paşti de Radu Macrinici după I. L. Caragiale, regia I.- A.Ieremia
2002 – Cos, Devotatul în Divanul persian după Mihail Sadoveanu, regia Cezar Ghioca
2002 – Gardianul în Eu cînd vreau să fluier, fluier de Andreea Vălean, regia Mihaela Lichiardopol
2002 – Chelnerul în D-ale carnavalului cu scene din Conu Leonida faţă cu reacţiunea de I. L. Caragiale, regia Ioan Ieremia
2001 – Specialistul în Larry Thompson, tragedia unei tinereţi de Dušan Kovaćevič, regia Ioan Ieremia
2001 – Gutuie în Visul unei nopţi de vară de W. Shakespeare, regia Sanda Manu
2001 – Recital La Hogină, spectacol în grai bănăţean, regia Miahaela Lichiardopol
2001 – Mecet în Ivan Turbincă după Ion Creangă, regia Horia Ionescu
2001 – Ciprian în Ivona, principesa Burgundiei de W. Gombrowicz, regia Anca  Maria Colţeanu
2000 – Trofimov în Livada de vişini de A. P. Cehov, regia Sabin Popescu
2000 – Spectrul în Revoluţia oarbă de Leonid M. Arcade, regia Alexa Visarion
2000 – Lucky în Aşteptîndu-l pe Godot de S. Beckett, regia Emil Reus
2000 – Silvius în Cum vă place de W. Shakespeare, regia Mihaela Lichiardopol
2000 – Soldat în Pentru ce am murit de Xie Min, regia Ion-Ardeal Ieremia
1999 – Ofiţer SS în Bent de Martin Sherman, regia Eli Malka
1999 – Ghiţă în Femeia în roşu după M. Nedelciu, Adriana Babeţi şi M. Mihăieş, regia Mihaela Lichiardopol
1999 – Cirac în Ubu Rege de Alfred Jarry, regia Stefano de Luca
1999 – Femeia, Hangiul în Don Quijote de Mihail Bulgakov, regia Mihaela Murgu
1999 – El  în Panorama minunăţiilor după Cervantes, regia Vlad Stănescu
1997 – Irod în Irozii de Cătălin Naum, regia Cătălin Naum
1997 – Cititor, Ascultător, Amant, Aviator în Cerşetorul de R. J. Sorge, regia Beatrice Bleonţ